Skip to main content

You are here

The Lineup for 2018-2019

We’re excited to announce the 2018–2019 school year lineup of teachers and staff, which includes both familiar and new faces! You'll notice that some of our teachers have switched to new grade levels. Changing roles within the school can be a great opportunity for an employee to grow professionally as an educator, and we're thrilled to support their development in this way.

Our new hires are designated in boldface; we have several promising teacher candidates in the pipeline to fill the remaining openings, which are listed as "TBD" below.

Our tremendous team is responsible for making this school an incredible place to learn and grow. Please join us in applauding this wonderful group of educators for the 2017-2018 school year!

Early Childhood Program (ECP)

  • Leaping Lizards: Alicia Perdue, Ngoc Tran, Jasmin Flores
  • Starfish: Gretchen Ott, Greg Gardner, Guillermo Cortez
  • Teddy Bears: Candy Mabry, Vanessa Edwards, Shaye Shirinbab
  • Alligators (TK): Divya Vyas, Radha Kindler
  • Butterflies (ECP Extended Program): Paige Anderson (Coordinator), Radha Kindler, Justin Boyer, Lili Greene

Lower School

  • Kindergarten Redwoods: Juliette Pinsky, Luisa Pinto
  • Kindergarten Sequoias: Tristan Jemiolo, Jodi Kraning
  • First Grade Hawks: Kristina Berman, Reggie Foldes
  • First Grade Owls:  Belinda Gray, Anna Lee
  • Second Grade Dolphins: Jessica Kumar, Josephine Saunders
  • Second Grade Octopuses: Alex Miller, Kay Washington
  • Third Grade Pelicans: Merritt Richmond, Hannah Thompson
  • Third Grade Quails: Ginny Spivey, Andrea Gard
  • Fourth Grade Hummingbirds: Skye Scarbrough, Spencer Donaldson
  • Fourth Grade Marbled Murrelets: Darryl Owens, Christy Kyong

Middle School

  • Fifth Grade Humanities: Barbie Brannon
  • Sixth Grade Humanities: Art Oloresisimo
  • Fifth/Sixth Grade Math: Frances Elsberry
  • Fifth/Sixth Grade Science: Jenna Mandis
  • Fifth/Sixth Grade Spanish: Paola Nou
  • Seventh Grade Humanities: Christopher Wachter
  • Eighth Grade Humanities: Terry Ashkinos
  • Seventh/Eighth Grade Math: Ryan Trutner
  • Seventh/Eighth Grade Science: Anne Sculley
  • Seventh/Eighth Grade Spanish: Mickael Drouet

Lower School Specialists

  • Art: Katie Hart
  • Farm & Garden Director: Robin Ostenfeld-Adams
  • Farm & Garden Teacher: Xochi Batlle
  • Music: Kindra Scharich
  • PE: Diana Bennett, Rhonda Ross
  • Spanish: Gabriela Martinez del Campo, Sonia Pinto-Scherstuhl
  • Librarian: Elsa Townsend
  • Innovation Lab Associate Teacher: Sam Sevett
  • Learning Specialist: Catherine Grove
  • Counselor: Kate Corliss

Middle School Specialists

  • Art: Matt Goldberg (Maternity Leave Substitute)*                                
  • Food & Agricultural Sciences: Analise Heid, Lily Sheridan
  • Innovation Lab Director: Jeri Countryman
  • Innovation Lab Associate Teacher: Sam Sevett
  • Music: Lisa Roberts
  • PE: Lori Roberts, Nick Saunders
  • Learning Specialist: Jill Rosenberg
  • Curriculum Coordinator: Laura Wolfram
  • Counselor: Wendy Macias Walker

    *Colleen Flayler will be on maternity leave until November 2018.

Extended Program

  • Extended Program Director: Chris Teare
  • Extended Program Coordinator: Erin Dayton-Jones
  • After school teachers: Emmanuel Bakheit, James Bannister, Nicole Davis, Jael Lacayo, Brittany Reedus, Dorian Sun